› Motoryzacja
09:00 / 27.02.2019

Flota samochodowa i monitoring gps – jak zwiększyć efektywność swojej firmy?

Flota samochodowa i monitoring gps – jak zwiększyć efektywność swojej firmy?

Wielu przedsiębiorców, zakładających swoje firmy, zastanawia się nad kupnem lub leasingiem floty samochodowej. Może ona stanowić działanie marketingowe ze względu na logotypy i reklamy na pojazdach lub być premią dla pracowników, która podbuduje ich zaufanie i wierność pracodawcy. Niektóre zakłady i przedsiębiorstwa opierają się właśnie na własnej flocie samochodowej i nie mogą bez niej istnieć.

 

Flota samochodowa – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Są to wszystkie pojazdy należący do danej firmy lub przez nią wynajmowane. Zazwyczaj wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: flota osobowa, składająca się z samochodów osobowych oraz tabor ciężarowy, złożony z pojazdów o większych gabarytach. Przykłady obu typów można znaleźć wszędzie, od sieci taksówek, firm przewozowych, samochodów policji i służby zdrowia, po większe ciężarówki towarowe, a nawet pociągi. Sprawne zarządzanie flotą samochodową poprawia działanie firmy i zwiększa jej efektywność. W celu jeszcze lepszego dysponowania taborem powstała nowa funkcja – fleet manager. Pracownik na tej pozycji zajmuje się sprawami administracyjnymi, kontrolą przeglądów technicznych pojazdów, sprawdzaniem czasu pracy kierowcy i jego stylu jazdy, badanie i wyznaczanie nowych tras, które będą najkorzystniejsze. By jeszcze bardziej wspomóc zarządzanie flotą, używa się oprogramowania do monitoringu gps, które pozwalają m.in. na śledzenie bieżącego położenia każdego z samochodów floty.

flota_1

Monitoring gps – funkcje i korzyści

Zatem w czym jeszcze monitoring gps ułatwia pracę floty samochodowej? Oprogramowanie rejestruje aktualną pozycję wszystkich pojazdów, dlatego fleet manager może nimi sprawniej zarządzać. Monitorowanie czasu pracy kierowcy również ułatwia rozliczanie się z nim. Pracownik również dostaje szybsze i korzystniejsze trasy, co eliminuje stanie w korkach i zmniejsza zużycie paliwa, które również jest cały czasu kontrolowane.

flota_2

Zobacz więcej na https://www.verizonconnect.com/pl/

Dzięki historii trasy możemy również analizować pracę floty, tendencje ruchu na drodze i odpowiednio do nich wprowadzać zmiany, mające na celu zwiększenie efektywności. Większość oprogramowani mają szybki czas przesyłania danych, więc szczegółowe dane z map dostaje się w ciągu kilkudziesięciu sekund. W dodatku niektóre monitoringi gps mają wyznaczony czas działania, np. od 6 do 18, w godzinach pracy kierowcy, dzięki czemu, jeśli pracownik może korzystać również prywatnie z pojazdu, jego lokalizacja nie jest już wtedy monitorowana. Możliwość stworzenia wielu kont pozwala na korzystanie z jednego pojazdu przez więcej niż jedną osobę.

Podsumowanie

Korzyści można znaleźć więcej, więc ciężko nie przyznać monitoringowi gps zalet i zasług, które wspomagają pracę floty, a co za tym idzie, całej firmy.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%