› Aktualności
10:41 / 13.08.2019

Gmina Pleszew. Dożynki miejsko-gminne odbędą się w Sowinie

Gmina Pleszew. Dożynki miejsko-gminne odbędą się w Sowinie

fot. arch. urzędu

Gmina Pleszew. Tegoroczne dożynki miejsko-gminne w gminie Pleszew odbędą się w Sowinie. Imprezę zaplanowano na 25 sierpnia.

 

- Gospodarzem tegorocznego święta plonów w gminie Pleszew jest Sowina, ale do wspólnego świętowania przyłączają się okoliczne wsie - wyjaśnia Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego urzędu.

Jak będzie wyglądała impreza, którą zaplanowano na 25 sierpnia? O godz. 15.00 odbędzie się msza św. dziękczynna za plony w kościele p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Sowinie. O 16.15 odbędą się główne uroczystości dożynkowe na placu przy wigwamie w Sowinie. Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Poligrodzianie”.

Na 16.45 zaplanowano występ dzieci ze szkół w Sowinie Błotnej i Taczanowie Drugim, a na 17.00 pokaz tańców regionalnych. O 17.30 wręczone zostaną podziękowania za najpiękniejsze witacie dożynkowe a o 18.00 wystartuje zabawa dożynkowa - z DJ Biel.

Starostami tegorocznych dożynek miejsko-gminnych będą: Hanna Cyrulewska z Taczanowa Drugiego oraz Bogdan Salamon z Sowiny.

Hanna Cyrulewska ma 35 lat i wspólnie z mężem Grzegorzem prowadzą dwa gospodarstwa rolne: jedno w gminie Pleszew, drugie w gminie Gizałki o łącznej powierzchni 20 ha. Oba nastawione są na produkcję roślinną. Głównie jest to uprawa zbóż: pszenicy, rzepaku oraz kukurydzy na ziarno. Pani Hanna ukończyła administrację na Uniwersytecie Szczecińskim. Posiada także kurs rolniczy. Pracuje zawodowo w Sądzie Rejonowym w Pleszewie w Wydziale Rodzinnym. Mąż jest policjantem. Bardzo lubi gotować, chętnie pracuje w ogrodzie. Czas wolny poświęca na rodzinne spotkania. Starościna ma dwoje dzieci: 10-letnia Julię i 5-letniego Antosia. Zdradzamy jednak, że już wkrótce rodzina Pani Hani i Pana Grzegorza się powiększy.

Bogdan Salamon z Sowiny ma 64 lata, żonę Małgorzatę i czwórkę dzieci: córkę Darię oraz synów: Emila, Szymona i Tomasza. Najmłodszy pomaga w gospodarstwie i jest kandydatem na następcę w prowadzeniu gospodarstwa. A to liczy 24 ha i nastawione jest na produkcję zwierzęcą, główne hodowlę bydła i trzody chlewnej. Od 17 lat pan Bogdan zajmuje się inseminacją zwierząt po południowej stronie gminy. Po tzw. godzinach starosta odpoczywa, bo jak sam mówi: „jak się człowiek napracuje, to odpocząć musi, najchętniej przed telewizorem”. Chętnie spędza czas z czwórką swoich wnuków: 9-letnią Laurą, 6-letnim Mikołajem, 4-letnim Aleksandrem i najmłodszym Maksymilianem, który ma 3 lata.

Asystentami starosów będą z kolei: Joanna Obecna z Lubomierza oraz Piotr Winiecki z Bógwidz.

Pani Joanna ma 38 lat, wraz z mężem Łukaszem prowadzi 22-hektarowe gospodarstwo rolne. Część ziemi to ich własność, część w dzierżawie. Uprawiają pszenicę, kukurydzę i pszenżyto. Pani Joanna ukończyła m.in. Szkołę Rolniczą w Marszewie oraz Medyczne Studium Zawodowe w Ostrowie Wlkp. Pracuje w zawodzie jako instruktor terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pleszewie. Mąż prowadzi własną działalność gospodarczą. Państwo Obecni wychowują trzy córki: 12-letnią Zuzannę, 8-letnią Alicję i 5-letnią Lenę. W wolnym czasie Pani Joanna lubi jeździć na rowerze. Relaksuje się także za kierownicą samochodu.

Pan Piotr ma 48 lat i od 17 lat jest Prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bógwidzach. Z wykształcenia jest technikiem rolnikiem, ukończył Szkołę Rolniczą w Marszewie. Prowadzone przez niego gospodarstwo ma 250 ha powierzchni – 220 ha to własność, 30 w dzierżawie. Nastawione jest na produkcję trzody chlewnej. Sprzedaż oscyluje w granicach 2,5 tys. sztuk rocznie. Ponadto w gospodarstwie uprawia się kukurydzę, pszenicę, pszenżyto i rzepak. Pan Piotr zatrudnia 12 pracowników. W wolnym czasie lubi oglądać wyścigi żużlowe. Jest ojcem trojga dzieci: 28-letniego Mateusza, 22-letniej Ewy oraz 18-letniej Anny. A już w listopadzie tego roku obejmie dodatkową funkcję dziadka.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%