› Aktualności
11:00 / 12.08.2019

Gołuchów. Pierwszy odpust ku czci Maryi

Gołuchów. Pierwszy odpust ku czci Maryi

15 sierpnia w gołuchowskim kościele zostanie odprawiona po raz pierwszy suma odpustowa ku czci NMP Wniebowziętej – Głównej Patronki parafii w Gołuchowie.

Tego dnia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość upamiętniającą jeden z dogmatów wiary, mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba zarówno z duszą jak i ciałem. Powszechnie święto to znane jest jako Matki Boskiej Zielnej, opiekunki bujnej roślinności i zbiorów. Wierni przynoszą wtedy do świątyni bukiety zrobione najczęściej z ziół, zbóż i polnych kwiatów.

Pierwszy odpust

W gołuchowskiej parafii odpust będzie obchodzony po raz pierwszy. - Do tej pory obchodzone były 2 odpusty – ku czci współpatronów gołuchowskiej parafii - św. Walentego – 14 lutego oraz św. Anny, który był odprawiany w niedzielę przypadającą w okolicy 26 lipca – mówi proboszcz – ks. Rafał Rydliński. 28 października ubiegłego roku Ks. Biskup Edward Janiak, poświęcił nowy, główny ołtarz, który został zrekonstruowany według przedwojennych fotografii. - Stary ołtarz zniszczony został wraz z całym kościołem na przełomie września i października 1941 roku przez hitlerowców – przypomina proboszcz.

Wniebowzięta

W nowym ołtarzu umieszczono obraz NMP Wniebowziętej, który znajdował się także w starym - przedwojennym ołtarzu oraz obraz Matki Bożej Śnieżnej, który do tej pory znajdował się w bocznej kaplicy a po renowacji i otrzymaniu nowej ramy, jest umieszczony również w ołtarzu głównym. - Wota, jakie znajdowały się na tym obrazie oraz srebrne sukienki świadczą o tym, iż wizerunek ten w przeszłości musiał cieszyć się wielką czcią wiernych, a jak czytamy w parafialnej kronice, był uznawany za cudowny – obraz ten datowany jest na I poł. XVII wieku – przyozdobiony sukienkami w wieku XVIII – podkreśla ks. Rafał Rydliński.

Zgoda biskupa

- Podczas uroczystości poświęcenia zrekonstruowanego nowego głównego ołtarza, na moją prośbę, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej swoją biskupią władzą, ustanowił główny odpust na dzień 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP – mówi proboszcz gołuchowskiej parafii. - Pozostałe dwa odpusty ku czci współpatronów naszej parafii – św. Walentego i św. Anny, będą obchodzone ipsa die – dodaje. Oznacza to, że uroczystości te będą obchodzone dokładnie w dniu, w którym przypadają w kościelnym kalendarzu – a więc 14 lutego i 26 lipca. - Jako duszpasterz gołuchowskiej parafii, w imieniu swoim oraz moich Parafian, serdecznie zapraszam na uroczystą, odpustową Eucharystię 15 sierpnia o godz. 12.00, której przewodniczył będzie ks. kanonik Rafał Sobieraj – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarocinie – zaprasza ks. Rafał Rydliński.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 3