› Gospodarka
13:15 / 12.07.2019

Konta walutowe w euro coraz bardziej popularne wśród Polaków

Konta walutowe w euro coraz bardziej popularne wśród Polaków

Uruchomienie rachunku w walucie euro oferuje niemal każdy polski bank, a sam produkt  cieszy się przy tym dużą popularnością- pomimo faktu, że do strefy euro jeszcze nie weszliśmy, niewiadomo kiedy to nastąpi i czy w ogóle.

Komu potrzebne konto w euro?

Konta walutowe to standardowy produkt polskich banków. Na tyle popularny, iż te nawet konkurują pomiędzy sobą, zwłaszcza pod względem korzystnych parametrów rachunków w walucie euro.  Nasuwa się więc prosty wniosek: mimo , iż wciąż obowiązuje w Polsce złoty, konta tego typu jak i sama walutą euro są nam potrzebne. Jak zapotrzebowaniu na euro już nikt się nie dziwi , tak często pojawia się pytanie „po co konto walutowe?”. Otóż i ono bardzo się przydaje wielu ludziom, a niektórym jest wręcz niezbędne.  Wystarczy pomyśleć o sprawnym funkcjonowaniu polskiego przedsiębiorstwa będącego dostawcą towarów bądź usług w ramach tzw. sprzedaży wewnątrzwspólnotowej.  Jako że większość kontrahentów z państw należących do UE  płaci wówczas w euro, handel bez rachunku walutowego byłby utrudniony i mniej korzystny dla obydwu stron. Jak się okazuje konto w euro użyteczne jest również dla tych, którzy w tej walucie nie zarabiają a ją kupują. Są to głównie osoby uskuteczniające wyjazdy zagraniczne w celach wypoczynkowych albo służbowych oraz klienci zagranicznych sklepów czy hurtowni  internetowych . Choć podróżujący równie dobrze mogliby dysponować walutą euro w gotówce, coraz częściej wybierają jednak formę bezgotówkową i to nie tylko ze względu na wygodę. Zamawiający też daliby radę obejść się bez rachunku w euro,  korzystając z kolei z automatycznego przewalutowania przez bank podczas dokonywania płatności.  Jaką więc korzyść poza komfortem  zyskujemy  dzięki założeniu dodatkowego konta?

Otwarta droga do euro w korzystnej cenie

Mówiąc krótko konto w euro oznacza oszczędność dla każdego kto tę walutę otrzymuje bądź kupuje. Co prawda nie bezpośrednio ale jakże skutecznie. Otwiera bowiem swobodny dostęp do bezgotówkowej wymiany walut w kantorach internetowych oferujących przewalutowania z bardzo nikim spreadem oraz na platformach takich jak Walutomat.pl gdzie spread w ogóle nie występuje lecz zastąpiony został drobną prowizją, a kurs euro względem skupu i sprzedaży waluty jest niemal równy rynkowemu.  Zobaczmy zresztą ile można zyskać na przykładzie. Kupując 1000 EUR w panelu transakcyjnym Walutomatu: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ zapłacimy nawet 200 zł mniej niż w przeciętnym banku.  Waluta euro pozyskana w ten sposób znajduje się na personalnym koncie klienta platformy  i można nią swobodnie dysponować. Najlepiej przekazując właśnie bezpłatnym lub kosztującym co najwyżej 5 zł przelewem na rachunek walutowy w euro, z którego kolejno bez dodatkowych prowizji możemy realizować przelewy za granicę, regulować należności kartą spiętą z kontem albo wypłacać gotówkę z bankomatu.  Otrzymując z kolei na konto walutowe wynagrodzenie w euro w sposób identyczny możemy dokonać wymiany na PLN.  Równie korzystnie, co cennik zamieszczony na stronie Walutomat.pl mówi sam za siebie. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%