› Aktualności
11:00 / 28.09.2019

Pleszew. Od 1 stycznia zacznie działać Centrum Usług Wspólnych

Pleszew. Od 1 stycznia zacznie działać Centrum Usług Wspólnych

Pleszew. Od 1 stycznia 2020 roku oficjalnie rozpocznie działalność Centrum Usług Wspólnych - nowa instytucja, która zbiorczo będzie zajmować się księgowością i kadrami dla jednostek podległych miastu - chodzi o wszystkie szkoły oraz MGOPS. 

 

- Do utworzenia Centrum Usług Wspólnych przymierzaliśmy się dość długo, przeprowadzono m.in. audyt - przypomina Izabela Świątek, wiceburmistrz Pleszewa nadzorująca oświatę oraz opiekę społeczną.

Czyta także: Pleszew. Miasto "wskrzesi" instytucję sprzed 12 lat?

Plusy i minusy utworzenia jednostki centralizującej księgowość opisywaliśmy już na łamach „Życia Pleszewa”.

- Centrum będzie tak naprawdę biurem rachunkowym. Będzie zapewniało obsługę, ale nie będzie podejmowało decyzji, nie będzie zabierało odpowiedzialności i nie będzie odbierało kompetencji dyrektorom - podkreślał Hubert Goska, główny ekonomista firmy „Curulis”, która przeprowadziła wspomniany przez wiceburmistrz audyt.

- Całą przewagę w CUW budujemy na specjalizacji i na tym, że jesteśmy w stanie podzielić zadania między osoby i zagwarantować im zastępowalność, zarówno w zakresie księgowości, płac, kadr. To najbardziej pomoże jednostkom - zaznaczał wówczas ekonomista firmy „Curulis”.

- Z chwilą przekazania przez dyrektorów wspólnej obsługi, nie ponoszą oni odpowiedzialności za sprawy finansowo księgowe, ponieważ odpowiedzialny za to będzie kierownik CUW-u - dodawał.

- W sytuacji, gdy jest jeden księgowy, nie ma kto go zastąpić, natomiast gdy mamy grupę, która pracuje wspólnie, wymienia się swoimi doświadczeniami i zawsze jedna osoba może zastąpić drugą w razie potrzeby - uzupełniała również wiceburmistrz Izabela Świątek.

Ostatecznie - podczas ostatniej sesji rady miasta - radni zgodzili się na utworzenie nowej instytucji. Według założeń oficjalnie funkcjonować ma od 1 stycznia 2020, choć już teraz rozpoczną się niezbędne zmiany organizacyjne.

- Finał jest taki, że nie musimy nikogo zwalniać, żeby powołać CUW - zaznacza Izabela Świątek. - Spotkałam się ze wszystkimi pracownikami, którzy mieliby przejść do CUW - dwie osoby powiedziały, że mają inne plany zawodowe, że chcą pracować w sektorze prywatnym - dodaje wiceburmistrz.

I choć oficjalnie CUW działać zacznie w styczniu, już teraz wybrany został dyrektor nowej jednostki. Dyrektorem Centrum Usług Wspólnych Miasta i Gminy Pleszew - po konkursie - została Anita Błaszczyk. 

-  Chcielibyśmy, żeby w połowie listopada osoby zatrudnione w CUW zaczęły już funkcjonować razem w grupie - na razie będzie to I piętro starego budynku po MGOPS - zaznacza Izabela Świątek.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%