› Aktualności
18:47 / 11.08.2019

Suchorzew. Ach, co to były za dożynki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Suchorzew. Ach, co to były za dożynki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gmina Pleszew. Suchorzew. W niedzielę - 11 sierpnia - w Suchorzewie odbyły się dożynki wiejskie. Atrakcji podczas tegorocznego święta plonów nie brakowało. Poza tradycyjnym obrzędem zaprezentowali się zarówno młodsi jak nieco starsi mieszkańcy Suchorzewa. Prawdziwym przebojem okazał się polonez w wykonaniu tych drugich.

 

Tegoroczne święto plonów w Suchorzewie rozpoczęło się tradycyjną mszą św. dziękczynną za plony w kościele p.w. św. Bartłomieja w Kowalewie, podczas której poświęcono chleb oraz wieniec dożynkowy. Po południu odbyły się główne uroczystości i obrzędy przy sali wiejskiej.

Starostami tegorocznego święta byli Emilia Olszak oraz Leszek Sobczak. Obydwoje są rodowitymi mieszkańcami Suchorzewa. Pani Emilia prowadzi wraz z mężem niewielkie gospodarstwo, które ukierunkowane jest na uprawę zbóż i cebuli, prywatnie jest szczęśliwą mamą trójki dzieci, występuje również w Teatrze Prawie Wielkim. Pan Leszek od 2008 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 8 hektarów, które ukierunkowane na uprawę warzyw, hoduje także bydło. Wolny czas spędza z rodziną.

Podczas uroczystości sołtys wsi oraz radny Dariusz Dryjański przypominał, że tegoroczne plony - z powodu pogody - były niższe niż w roku ubiegłym. - Przyroda pokazuje jak bardzo człowiek jest zależny od wszechmocnych sił natury - komentował. Podkreślał jednak trud rolników - dziękując im jednocześnie za ich pracę. - Tylko rolnik wie, ile potrzeba wysiłku, aby ziarno dojrzało i mogło zamienić się w pachnący chleb - zaznaczał, życząc gospodarzom jednocześnie wytrwałości i wielu sił potrzebnych do dalszej pracy.

Podczas głównego obrzędu wieniec z tegorocznych zbóż wręczyła wicestaroście powiatu pleszewskiego - Damianowi Szewdziakowi - suchorzewska młodzież. Starostowie dożynek przekazali z kolei na ręce wiceburmistrz Pleszewa Izabeli Świątek chleb dożynkowy.

Atrakcji podczas uroczystości nie brakowało. Oprawę artystyczną zapewniali: zespół obrzędowy „Głogowianie”, kapela „Pleszewioki” oraz mieszkańcy wsi - m.in. dzieci ze świetlicy środowiskowej. Na koniec prawdziwy popis dała z kolei „nieco starsza młodzież Suchorzewa” - prezentując zebranym poloneza. A później rozpoczęły się tańce i dobra zabawa!

ZOBACZ WIDEO Z POCZĄTKU DOŻYNEK W SUCHORZEWIE:

 

ZAPRASZAMY TAKŻE DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z DOŻYNEK W SUCHORZEWIE

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 192