› Zdrowie i uroda
11:39 / 02.08.2019

Z czym wiąże się antykoncepcja?

Z czym wiąże się antykoncepcja?

Antykoncepcja jest oddziaływaniem mającym na celu nie jedynie uniknięcie niechcianej ciąży, lecz także dobranie najlepszego czasu dla zajścia w ciążę oraz narodzenia dziecka. Najlepszą oraz jednoczenie najprostszą do używania techniką antykoncepcyjną jest tabletka hormonalna. W skład pigułki wchodzą hormony: progestageny, jakie są odpowiednimi środkami antykoncepcyjnymi oraz estrogeny przeciwdziałające krwawieniom międzymiesiączkowym oraz zmianom zanikowym błony śluzowej macicy.

Implant antykoncepcyjny


Implant owego typu przypomina zapałkę o długości 4 centymetrów oraz 2 milimetrów wielkości. Zabieg polega na wszczepieniu implanta poprzez specjalistę pod skórę kobiety, gdzie jest zwolniony progestagen, więc hormon, jaki blokuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie doprowadzając do zapłodnienia. Forma wszczepienia przypomina bezbolesny zastrzyk. Implant owego rodzaju działa w okresie od blisko tygodnia po zabiegu na czas 3 lat. Po tymże okresie zasoby hormonów wyczerpują się, więc należy zmienić go kolejnym.

Antykoncepcja w formie wkładek domacicznych


Wkładki, znane także jako spirale, są przydatną oraz skuteczną techniką. Wkładka zakładana jest poprzez specjalistę do jamy macicy na czas 3-5 lat. Przeważnie ma kształt litery T oraz zrobiona jest z miedzi, jaka obniża aktywność plemników, ogranicza ich zdolność do pokonania śluzu szyjkowego i powoduje stan zapalny w błonie śluzowej macicy uszkadzający plemniki oraz komórkę jajową. Utrudnia także zagnieżdżenie się płodu. Zalecana jest paniom, jakie nie planują w przeciągu paru lat dzieci. Współczynnik Pearla 0,5-6. Wkładka z hormonem gestagenem jest efektywniejsza aniżeli tradycyjna wkładka, gdyż wydzielający się w sposób stały hormon ze zbiornika we wkładce wywołuje zagęszczenie śluzu szyjkowego izolującego przenikanie plemników i zanik błony śluzowej macicy zapobiegający potencjalne zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka.

Tabletki antykoncepcyjne


Doustne środki antykoncepcyjne zawierają hormony: estrogeny oraz progestageny. Hormony owe przeciwdziałają owulacji. Tabletki muszą być stosowane każdego dnia o owej samej godzinie. W razie nudności, rozwolnienia bądź nieprzyjęcia tabletki w przeciągu 24 godzin, technika owa przestaje być efektywna. W wypadku małego krwawienia (plamienia) w okresie między menstruacjami działanie środków antykoncepcyjnych jest wciąż efektywne jesli nie zapomina sie o jego normalnym użyciu. Przeciwwskazania w wykorzystywaniu tabletki to doświadczona tromboza, dolegliwości wątroby oraz rak piersi. Tymczasem, jak wcześniej określono, doustne środki antykoncepcyjne nie zwiększaja zagrożenia zapadnięcia na raka. Dodatkowo menstruacje są generalnie rzecz ujmując mniejsze oraz mniej nieprzyjemne.

Karmienie piersią


Karmienie piersią nieraz jest również klasyfikowane do form zapobiegających zapłodnieniu. Jednak faktycznie po porodzie jest cykliczna niepłodność, dłużej utrzymująca się przy dużym karmieniu piersią, jednakże długość owego czasu jest nieprzewidywalna natomiast co gorsza nowy cykl zaczyna się owulacją, nie natomiast krwawieniem miesiączkowym.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%