› Aktualności
11:54 / 09.07.2019

Zerowy PIT dla młodych. Co o tym sądzicie? [SONDA]

Zerowy PIT dla młodych. Co o tym sądzicie? [SONDA]

Od sierpnia w życie mają wejść nowe przepisy, dzięki którym ludzie młodzi - do 26. roku życia - nie będą musieli płacić podatku dochodowego od swojej pensji.

 

Ponoć w życiu pewne są – śmierć i podatki. Okazuje się jednak, że te drugie – można będzie przynajmniej odwlec w czasie. A to za sprawą kolejnego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości. Otóż rządząca partia chce by młodzi ludzie - do 26. roku życia - nie płacili podatku dochodowego od swojej pensji.

Nowa ulga obejmować ma jednak tylko tych, którzy mają umowę o pracę lub zlecenie. Nie dotyczy zaś osób zakładających działalność gospodarczą czy zatrudnionych na umowę o dzieło. Nie skorzystają również osoby aktualnie pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne. Przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia i mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia. Ulgą objęte będą zarobki do wysokości 85 tys. 528 zł w danym roku podatkowym (pełne 12 miesięcy). Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT.

Jeśli będziemy chcieli, by pracodawca zaprzestał odciągać nam co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy, będziemy musieli złożyć mu na piśmie oświadczenie, że nasza pensja podlega zwolnieniu z PIT-u. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze z tytułu ulgi skarbówka zwróci nam w zeznaniu rocznym.

Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku - od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe - informuje ministerstwo finansów. Musimy jednak pamiętać, że ulga w PIT dla młodych nie będzie zwalniać z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS-u oraz zdrowotnych do NFZ. 

- Ten program można nazwać taką „trzynastką plus”, ponieważ według naszych wyliczeń osoby, które z niego skorzystają mogą zaoszczędzić jedną pensję w skali roku - mówi poseł PiS, Piotr Kaleta. 

A MY ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI. CO SĄDZICIE O NOWYM POMYŚLE RZĄDU? CZY TO DOBRA CZY ZŁA INICJATYWA? ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA ORAZ UDZIAŁU W NASZEJ SONDZIE:

 

 

Czy młodzi ludzie do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku dochodowego?

ankieta dodana 09.07.2019, ilość wszystkich głosów: 111
NIE
54%
TAK
46%
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%