› Gospodarka
14:15 / 25.09.2019

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy online - to musisz wiedzieć!

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy online - to musisz wiedzieć!

W naszych czasach pożyczanie pieniędzy stało się łatwiejsze i szybsze. Pożyczkę możemy otrzymać na dowód, bez wychodzenia z domu, siedząc przed komputerem lub używając smartfonu. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej Polaków. Warto zatem wiedzieć, jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze online.

Wartość portfela pożyczek pozabankowych w 2017 roku oceniono na 4,37 mld zł. W 2018 roku było to już 5,2 mld zł. Liczba klientów korzystających z firm pożyczkowych przekroczyła 3 mln. Zmiany, które w ostatnich 3 latach dokonały się w sektorze pozabankowym, znacząco poprawiły postrzeganie instytucji działających w tej branży. 44% Polaków twierdzi, że firmy pożyczkowe są potrzebne na rynku finansowym. Średnia wartość zadłużenia klienta w sektorze pozabankowym wyniosła 6,6 tys. zł w 2017 roku, a w 2018 roku – już 9,1 tys. zł. Wzrasta zatem systematycznie kwota, jaką Polacy pożyczają w firmach pożyczkowych. To wynik rosnącej popularności pożyczek ratalnych, które umożliwiają pozyskanie nawet kilku tysięcy złotych.

– Sektor pożyczek w ostatnich latach bardzo się rozwinął, zwiększyło się również zaufanie klientów do firm pożyczkowych – podkreśla ekspert aasapolska.pl. – Dużą zasługą takiego wzrostu jest to, że instytucje pozabankowe udzielają pożyczek online, a do tego mają mniejszą liczbę odrzuconych wniosków niż banki. Internetowa działalność tego sektora zmieniła standardy udzielania pożyczek, a jednocześnie znacznie przyspieszyła cały proces. Pożyczka online może zostać przyznana nawet w ciągu kilkunastu minut i tę szybkość oraz wygodę doceniają coraz bardziej Polacy – dodaje ekspert.

 

Wiarygodność pożyczkodawcy

Decydując się na wzięcie taniej pożyczki na raty przez Internet, musimy uważać na różne zagrożenia. Pamiętajmy, że przesyłamy nasze dane oraz skan dokumentów online, przez co mogą one być narażone na kradzież. Do tego może dojść także do wyłudzenia danych, a potem do próby zaciągnięcia pożyczki na te dane. Na szczęście firmy pożyczkowe działające w Internecie już od wielu lat stosują mnóstwo zabezpieczeń, aby chronić dane swoich klientów. Jednym z nich jest weryfikacja pożyczkobiorcy za pomocą przelewu lub specjalnej aplikacji. Do tego przesyłane dane wnioskodawców są szyfrowane, a firmy pożyczkowe stosują różne innowacyjne mechanizmy antyfraudowe.

Jednak takich zabezpieczeń używają tylko wiarygodni i uczciwi pożyczkodawcy, dlatego należy korzystać tylko z ich oferty. Jak stwierdzić, czy dana firma pożyczkowa jest wiarygodna? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy na stronie internetowej podano wszystkie dane pożyczkodawcy. To głównie adres firmy, numer telefonu do kontaktu z konsultantem i dane rejestrowe (np. numer KRS). Wiarygodny pożyczkodawca udostępnia również na swojej stronie www ramową umowę pożyczki, z którą można się bez pośpiechu zapoznać.

Dodatkowo należy także poszukać opinii na temat wybranej firmy pożyczkowej oraz zweryfikować, czy cieszy się zaufaniem klientów. Warto również sprawdzić, czy dana marka pożyczkowa pojawia się w rankingach pożyczek branżowych portali. Decydując się na pożyczenie pieniędzy u wiarygodnego pożyczkodawcy, mamy pewność, że cały proces przebiegnie bezpiecznie, a pieniądze bez problemu trafią na nasze konto. Sprawdźmy, jak to wszystko przebiega.

 

Proces pożyczkowy i umowa

Szukając taniej pożyczki na raty, warto sprawdzić kilka ofert i porównać je pod kątem kosztów i oprocentowania. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na opłatę przygotowawczą, prowizję oraz na wszelki wypadek zapoznać się z kosztami monitów, gdybyśmy zapomnieli na czas uregulować którąś z rat. Koszty związane z udzieleniem pożyczki różnią się w zależności od firmy pożyczkowej. Rzetelne instytucje pozabankowe zawsze informują o wszystkich kosztach już na początku procesu pożyczkowego. Możemy je sprawdzić za pomocą suwaka, którym ustawiamy kwotę pożyczki oraz okres spłaty. W ten sposób kalkulator wyliczy nie tylko wysokość raty miesięcznej, ale również koszty i oprocentowanie.

Gdy zdecydujemy się na pożyczkę po poznaniu kosztów, możemy przejść do wypełnienia formularza. Należy w nim podać dane osobowe, numer telefonu, konta, adres e-mail oraz informację na temat miesięcznego dochodu. Następnie wypełniony wniosek trzeba przesłać online do pożyczkodawcy. Teraz należy poczekać na decyzję pożyczkową. Weryfikacja klienta trwa zwykle kilkanaście minut. Informację o otrzymaniu zobowiązania pożyczkobiorca dostaje w wiadomości SMS lub e-mail. Zanim klient otrzyma gotówkę na konto, musi potwierdzić swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym lub przy pomocy aplikacji. Umowa pożyczkowa wraz z harmonogramem spłaty zostanie przesłana w formie elektronicznej na adres e-mail lub kurierem.

Pożyczka pozabankowa na raty online jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które szybko potrzebują gotówki. Dzięki temu, że zobowiązania takie są udzielane przez Internet w uproszczony sposób, środki z pożyczki można mieć na koncie bardzo szybko. Błyskawiczne pożyczanie pieniędzy musi być jednak bezpieczne. Aby tak było, potrzebne są nie tylko mechanizmy bezpieczeństwa wdrażane przez pożyczkodawców, ale także nasz zdrowy rozsądek.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%