› Aktualności
12:11 / 13.02.2020

Dbają o ekologie, bo wiedzą jakie to ważne

Dbają o ekologie, bo wiedzą jakie to ważne

fot. archiwum prywatne

Sprzątanie własnego otoczenia czy regularne porządkowanie przyległego do placówki parku Planty to żadna nowość w CKiW. Od lat młodzież zdaje sobie sprawę, że dbanie o ekologię, to dbanie nie tylko o zdrowie własne, ale i też zwierząt, które przez zanieczyszczanie środowiska cierpią.

 

- Uświadamianie młodzieży, że dbałość o środowisko to obowiązek nasz wszystkich, to dzisiaj rzecz oczywista. Nasi podopieczni biorą udział nie tylko w znanych z kalendarza obchodach dni ziemi czy sprzątania świata, ale przede wszystkim na co dzień dbają o swoje otoczenie. Idziemy również za światowym trendem i zachęcamy młodzież do tego, aby ograniczała używanie plastiku. I widzimy, że to zaczyna przynosić efekty. - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

 

 

Placówka wdrażanie ekologicznych rozwiązań zaczęła od siebie. Pierwszym etapem była termomodernizacja wszystkich obiektów, które znajdują się na terenie Centrum. Pozwoliło to nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków, ale przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa. Tym samym obniżyła się też emisja szkodliwych substancji w powietrzu, bo gaz uznawany jest za paliwo przyjazne środowisku. Kolejnym ważnym etapem było zastąpienie starej, nieekologicznej kotłowni - nowymi kotłami na gaz.

 

- Jeszcze ponad dekadę temu nasze Centrum ogrzewało wszystkie obiekty kotłownią opalaną na miał. Patrząc na to z perspektywy czasu - było to nie tylko nieekologiczne, ale i też logistycznie dość skomplikowane. Konieczne były też ciągłe inwestycje w stare urządzenia, a to było nieopłacalne. Dlatego kiedy tylko pojawiła się taka możliwość- zainstalowaliśmy kotły gazowe. Dziś mogę powiedzieć, że była bardzo dobra decyzja. - dodaje dyrektor.

 

Ekologicznemu podejściu sprzyjają też warsztaty ogrodnicze, które działają na terenie Centrum. Uczniowie w ramach praktyk zawodowych hodują w nich sezonowe warzywa, które potem trafiają na ich stoły. Zajmują się też uprawą roślin ozdobnych, przy okazji zajmując pielęgnacją tych, które rosną na terenie Centrum.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%