› Aktualności
19:16 / 01.09.2019

Dobrzyca. Tak bawiono się na powiatowych dożynkach! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dobrzyca. Tak bawiono się na powiatowych dożynkach! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Powiat pleszewski. Dobrzyca była tegorocznym gospodarzem dożynek w powiecie pleszewskim. Podczas uroczystości nie zabrakło tradycyjnych obrzędów z udziałem przedstawicieli wszystkich gmin oraz przyjaciół z partnerskiego powiatu Ammerland.

 

Wszystko rozpoczęła uroczysta msza św., która odbyła się w kościele pw. św. Tekli w Dobrzycy. Po niej korowód - na czele z orkiestrą - przemaszerował do parku Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Otwarcia imprezy dokonali starosta pleszewski Maciej Wasielewski oraz burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak. Jak zaznaczał starosta, tegoroczne dożynki w powiecie mają szczególny wymiar - po pierwsze przez wzgląd na suszę, która dotknęła rolników, a po drugie - po raz pierwszy przypadły dokładnie w dniu obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do rocznicy odniósł się również w swoim wystąpieniu landrat Jörg Bensberg - z partnerskiego powiatu Ammerland. Przypomniał - jak sam określił - bestialski atak Niemiec na Polskę i krzywdy poniesione przez nasz kraj. Jak jednak przy tym zaznaczał, tym bardziej cieszy go obecnie pielęgnowana przyjaźń - jaka od lat funkcjonuje pomiędzy powiatem pleszewskim a Ammerlandem. 

Uroczystości obrzędowe poprowadził Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy”. Nie zabrakło radnosnych tańców i artystycznego programu. Starostą tegorocznych dożynek powiatowych byli: Jerzy Poczta z Dobrzycy oraz Barbara Ignasiak ze Strzyżewa. Wicestarostami byli z kolei Maciej Maciejewski z Dobrzycy oraz Magdalena Mikołajewicz z Sośnicy. 

ZOBACZ WIDEO:

 

Po głównych obrzędach i tradycjnym podzieleniu się chlebem na scenę wkroczyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Dobrzycy, które dały niesamowity pokaz artystyczny. 

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkursy, w tym konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy. Pierwsze miejsce - i nagrodę w wysokości 500 zł - przyznano sołectwu Polskie Olędry. Nie zabrakło jednak także wyróżnień, które nagradzane były z kolei czekiem na 200 zł. Otrzymały je sołectwa: Dobrzyca, Karminek, Lutynia, Trzebowa, Dobrzyca-Nowy Świat, Galew, Sośnica, Koźminiec oraz Izbiczno.

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy przyznano z kolei 7 nagród - trzy główne oraz 4 wyróżnienia. Pierwsze miejsce - i nagrodę w wysokości 600 zł - przyznano KGW Wierzchy z gminy Gizałki. Drugie miejsce - i czek na 500 zł - trafiło do KGW Sośnica z gminy Dobrzyca. A trzecie miejsce - i czek na 400 zł - trafiło do KGW Niniew z gminy Chocz. Wyróżnienia - nagradzane czekami na 300 zł - powędrowały z kolei do KGW Gołuchów, KGW Kwileń, do rady sołeckiej wsi Łęg (gmina Czermin) oraz do KGW Bronów.

W konkursie kulinarnym - zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości" - najlepsze okazały się panie z KGW w Rokutowie. Z kolei najlepsze w konkursie Smaki Regionów Południowej Wielkopolski okazały się panie z Lutyni.

A po głównych uroczystościach rozpoczęla się dobra zabawa. Po godz. 19.30 sceną zawładnąć miał zespół "Piękni i Młodzi".

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z POWIATOWYCH DOŻYNEK W DOBRZYCY

2
5
oceń tekst 7 głosów 29%

Zdjęcia ilość zdjęć 405