› Aktualności
08:22 / 26.08.2019

Gmina Chocz. Wdzięczni za pracę rolników... [ZDJĘCIA]

Gmina Chocz. Wdzięczni za pracę rolników... [ZDJĘCIA]

Chocz. Rolnicy świętowali podczas dożynek. - Dziękujemy za waszą pracę, za chleb - podkreślał wielokrotnie burmistrz Marian Wielgosik.Żniwa zakończone. Rolnicy z gminy Chocz dziękowali za zebrane plony. Mszy świętej dożynkowej przewodniczył o. Medard Hajdus, a nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta GOK.

Nie zabrakło również tradycyjnego obrzędu dożynkowego - tym razem w wykonaniu Zespołu Ludowego "Cekowianki". Starostowie: Grażyna Durska z Nowego Oleśca i Michał Lisiecki, mieszkaniec Kuźni, w towarzystwie Dominiki Kaźmierskiej, przekazali wieniec i chleb na ręce burmistrza Mariana Wielgosika, starosty Macieja Wasielewskiego i przewodniczącej rady miejskiej Anny Koniewicz-Kruk.

Wieniec - zgodnie z ludowym zwyczajem - wszyscy zaproszeni goście "obtańcowali". Burmistrz Marian Wielgosik dziękował rolnikom za ich pracę. - Chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskiej wsi jest dla nas podstawą egzystencji. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów. Ziemia pielęgnowana jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością pochylamy głowy przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają. Dziękujemy wam, że mamy ten cudowny, życiodajny chleb - podkreślał włodarz.

W trakcie dożynek w Choczu w ramach Estrady Folkloru zaprezentowały się zespoły ludowe: Zespół Śpiewaczy "Łąkocanie" z Łąkocin, Kapela Ludowa "Furmany" z Gorzyc Wielkich, Zespół Śpiewaczy "Jankowianie" z Jankowa Zaleśnego i Zespół Śpiewaczy "Cekowianki".

Kolejną atrakcją były targi sztuki ludowej. Na barwnych stoiskach można było podziwiać ozdoby ze słomy wykonane przez Mariannę Filipiak, małe dzieła z papieru autorstwa Jolanty Majorowicz czy prace Stanisławy Kowalskiej - haft snutka i układanie czepców. Chętni mogli spróbować swoich sił i przygotować świąteczne ozdoby na warsztatach prowadzonych przez Honoratę Majorowicz-Dahlke.

Imprezę zakończył koncert zespołu disco polo SOLEO i zabawa taneczna.
 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 60