› Motoryzacja
15:22 / 09.09.2020

Którzy kierowcy zapłacili najmniej za ubezpieczenie samochodu w sierpniu?

Którzy kierowcy zapłacili najmniej za ubezpieczenie samochodu w sierpniu?

Doświadczony kierowca z Kluczborka okazał się tym szczęśliwcem, który w sierpniu znalazł najtańsze ubezpieczenie dla swojego samochodu, płacąc za nie ledwie 212 zł. Nie tylko on mógł jednak liczyć na wyjątkowo korzystną cenę – sprawdź, kto i dlaczego wydawał na OC mniej niż pozostali.

 

R E K L A M A25% dziecimocy MSRT1

Marka i model samochodu, pojemność silnika, rodzaj paliwa, planowany przebieg, a nawet wiek i miejsce zamieszkania właściciela samochodu. Wszystko to istotnie wpływa na koszt OC, sprawiając, że teoretycznie podobni do siebie kierowcy płacą zupełnie inne składki. W sierpniu różnice w cenach wynosiły nawet kilkaset złotych (https://porownywarka-oc-ac.pl/analizy-ubezpieczeniowe/ranking-oc/). Z tego artykułu dowiesz, kto wypadł najlepiej, biorąc pod uwagę różne czynniki.

Ponad 600 zł taniej za OC! Skąd aż takie różnice?

212 zł to najniższa stawka OC, jaką obliczono w sierpniu za pomocą kalkulatora na mubi.pl. To dokładnie o 615 zł mniej od średniej ceny dla wszystkich użytkowników porównywarki, która wyniosła 827 zł. Tak fantastyczny wynik nie jest jednak dziełem przypadku – wynika z kumulacji kilku korzystnych dla kierowcy czynników.

Sierpniowy rekordzista, 55-letni właściciel Volkswagena Golfa z Kluczborka, zawdzięcza tak niską cenę swojego OC kilku rzeczom. Po pierwsze, doświadczeniu na drodze i znalezieniu się w grupie kierowców, których ubezpieczenie nie jest obarczone dużym ryzykiem. Po drugie, zamieszkaniu poza wielkim miastem. A po trzecie samochodowi marki, która dobrze wypada w statystykach wypadkowych – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.

Widać zatem, że na tak niską składkę nie będą mogli liczyć wszyscy kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jedna działająca na Twoją korzyść zmienna może znacząco zmniejszyć cenę OC, nie mając oczywiście żadnego wpływu na zakres ochrony. Ten jest wszak określony przepisami i nigdy się nie zmienia. Dlatego też przy wyborze ubezpieczenia jak najbardziej można kierować się jego kosztem, wybierając najkorzystniejszą ofertę.

Gdzie szukać ofert na najtańsze OC?

Jak jednak takie znaleźć wśród wielu dostępnych na polskim rynku firm ubezpieczeniowych? Czy trzeba mozolnie przeglądać ich oferty w poszukiwaniu tej najlepszej? Nie, ponieważ kalkulator OC zrobi to za Ciebie. Za jego pomocą możesz bez podawania szczegółowych danych osobowych w zaledwie kilka minut uzyskać listę propozycji z różnych towarzystw, uwzględniającą zarówno pojedyncze polis, jak i pakiety ubezpieczeń.

Przede wszystkim jednak zyskasz pewność, że nie przepłacisz za OC. Ponieważ kalkulator uwzględnia wszystkie zbierane przez ubezpieczycieli informacje, przedstawiony wynik jest wiarygodny, pokazując Ci dokładnie, na jakie ceny możesz liczyć. W oparciu o wykonane przez użytkowników w poprzednim miesiącu wyliczenia możesz natomiast sprawdzić, jakie masz szanse na obliczenie sobie niewysokiej składki.

Ile lat mają kierowcy z najtańszym OC?

Jak wynika z sierpniowych danych porównywarki Mubi, kierowcy, którzy nie ukończyli 25 lat, musieli płacić za ubezpieczenie swoich samochodów średnio ponad dwukrotnie więcej od tych po 36. roku życia. Jak dokładnie kształtowały się średnie ceny ze względu na wiek właścicieli aut?

  • 18-25 lat: 1479 zł,
  • 26-35 lat: 759 zł,
  • 36-45 lat: 644 zł,
  • 46-55 lat: 651 zł,
  • 56-65 lat: 612 zł,
  • 65 lat i więcej: 664 zł.

 

Dlaczego różnice w cenach stają się znacznie mniejsze po ukończeniu przez kierowców 26 lat? Wszystko dlatego, że najmłodsi właściciele aut (18-25 lat) statystycznie najczęściej powodują wypadki. Ich ubezpieczanie wiąże się więc z największym ryzykiem, co znajduje odbicie w kosztach. Kierowcy w wieku 56-65 lat są zdecydowanie mniej wypadkowi – rozsądna i bezpieczna jazda zgodnie z przepisami sprawia, że płacą niższe składki na OC.

Cena OC a marka samochodu – które auta można najkorzystniej ubezpieczyć?

Podobnie jak w przypadku wieku kierowców, ubezpieczyciele kierują się statystykami. Według nich jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że wypadek spowoduje kierowca BMW niż np. właściciel Skody czy Volkswagena, dlatego marka też odgrywa istotną rolę przy wyliczaniu kosztów OC.

W sierpniu zdecydowanie najniższe składki obliczali sobie właściciele samochodów trzech marek: SsangYong (średnio 638 zł), Dacia (642 zł) i Suzuki (644 zł). Całkiem korzystnie ubezpieczyć auto mogli również m.in. kierowcy Toyoty (722 zł), Skody (746 zł) czy Peugeota (798 zł). Wszystko to stawki mniejsze od sierpniowej średniej, o jakich mogli tylko pomarzyć choćby właściciele Mercedesów (885 zł) albo BMW (1033 zł).

Najtaniej auta ubezpieczają kierowcy z Opola

Chcesz mieć tanie OC? Przeprowadź się do Opola! Tak przynajmniej wynika ze statystyk dla wszystkich miast wojewódzkich, według których mieszkańcy stolicy opolskiego płacili za ubezpieczenie swoich samochodów średnio 750 zł. Kolejne w stawce są Rzeszów (798 zł), Zielona Góra (807 zł) oraz Katowice (810 zł), a na szarym końcu znaleźli się mieszkańcy Wrocławia (1032 zł).

Trzeba jednak pamiętać, że mowa o największych miastach – im mniejsza miejscowość, tym większe masz szanse na to, że ubezpieczyciel obniży Twoją składkę. A jak pokazały dane z Mubi, nawet mieszkając w dużym ośrodku, można uzyskać bardzo korzystną ofertę. Pewnemu kierowcy z Lublina (średnia cena 825 zł) udało się znaleźć OC już za 234 zł! Kluczem jest korzystanie z porównywarki ubezpieczeń!

Benzyna lub diesel? To wcale nie te auta mają najtańsze OC!

Jeśli chodzi o rodzaj paliwa, różnice w cenie OC kierowców stosujących najpopularniejsze rozwiązania nie są aż tak wysokie. Właściciele aut na benzynę płacili w sierpniu średnio 832 zł, podczas gdy cena dla diesli była tylko o 23 zł niższa.

Korzystniej wypadły w tym zestawieniu hybrydy, których ubezpieczenie oznaczało koszt rzędu 762 zł, ale dopiero kierowcy elektryków mogli naprawdę zaoszczędzić na OC. Średnia cena obowiązkowej polisy dla takich samochodów wyniosła bowiem zaledwie 653 zł.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%