› Zdrowie i uroda
11:29 / 26.11.2019

Opiekun osoby starszej – jakie predyspozycje trzeba mieć do wykonywania zawodu?

Opiekun osoby starszej – jakie predyspozycje trzeba mieć do wykonywania zawodu?

Opiekun osoby starszej to zawód specyficzny i warto zebrać o nim jak najwięcej informacji, zanim podejmiemy decyzję o podjęciu tej pracy. Zastanawiasz się, czy spełniasz wymagania? Ten artykuł jest dla ciebie! Oto kilka informacji, które pomogą ci w podjęciu decyzji.

 

R E K L A M AŁukpol Trans MSRT

Znajomość języka

Jest to jeden z pierwszych i ważniejszych czynników, które trzeba mieć na uwadze, zanim zgłosimy się do agencji pośredniczącej. Znajomość języka kraju, do którego przyjdzie nam wyjechać (najczęściej są to Niemcy), jest niezbędna. Powinniśmy umieć porozumieć się w innym kraju, chociaż w stopniu komunikatywnym. Jeśli mamy problem z opanowaniem języka niemieckiego, niektóre agencje pomagają opiekunom zdobyć takie kompetencje, udostępniają kursy i materiały szkoleniowe. Nic jednak nie zastąpi naszych własnych ćwiczeń, dlatego jeśli rozważamy podjęcie pracy, jako opiekun osoby starszej, powinniśmy zadbać o poznanie najważniejszych zwrotów i słów. Za to, gdy język znamy dobrze, ta propozycja pracy będzie idealna dla nas.

Wykształcenie i doświadczenie

Doświadczenie w tej branży jest bezcenne. Dlaczego? Gdyż opieka nad osobami starszymi i chorymi jest bardzo wymagającym i niejednokrotnie trudnym zajęciem. Jeśli chcesz podjąć tę pracę, weź to pod uwagę. Agencje często zwracają uwagę na zdobyte doświadczenie, chociażby w opiece nad członkami rodziny. Jeśli nie miałaś/miałeś okazji zajmować się nikim bliskim, możesz podjąć wolontariat w pobliskim domu opieki. W ten sposób zdobędziesz wymagane doświadczenie, a także przekonasz się, czy praca ta odpowiada tobie.

Jeśli chodzi o wykształcenie, z reguły się go nie wymaga. Jest ono mile widziane i z pewnością może wpłynąć na wysokość zarobków. Zwłaszcza cenione są osoby po pielęgniarstwie czy fizjoterapii, choć studia psychologiczne czy pedagogiczne również stanowią dodatkowy atut.

Ważnymi są również ukończone kursy pierwszej pomocy. W tym momencie,  nie jest żadnym problemem zrobienie takiego kursu, a pomoże ci on w zdobyciu pracy. Dzięki temu, będziesz przygotowany na ewentualności, które możesz napotkać w tej pracy.

Więcej szukaj na privatecare24.pl

Nastawienie

Niezmiernie ważne w tym zawodzie jest odpowiednie nastawienie. Nie jest to łatwa praca. Wiąże się z wyjazdem z kraju, przebywaniem na co dzień w zupełnie obcym miejscu, opieką nad kimś, kto sam nie może się sobą zająć. Opiekun osoby starszej powinien być osobą cierpliwą, lubiącą kontakt z innymi ludźmi, ciepłą i troskliwą, lubiącą stwarzać pozytywną atmosferę. Nie zawsze będzie nam się pracowało przyjemnie – ludzie chorzy potrafią być zgorzkniali i często cierpią na różne objawy depresji. Dlatego, to naszym zadaniem jest podtrzymanie ich na duchu i zapewnienie jak największego komfortu w sytuacji, w której się znaleźli.

Dodatkowo, powinniśmy być osobami odpowiedzialnymi, które potrafią szybko reagować i są przygotowane do ciężkiej pracy. Zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z agencją pośredniczącą. Odpowiedzą oni na wszelkie wątpliwości i pokierują twoimi dalszymi krokami.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%