› Aktualności
15:00 / 23.12.2019

Pleszew. Przybywa chętnych na mieszkania. Gdzie się zapisać?

Pleszew. Przybywa chętnych na mieszkania. Gdzie się zapisać?

Pleszew. Trwają wstępne zapisy na mieszkania, które w przyszłości zamierza wybudować miasto. Władze przypominają, że foromularz wciąż można wypełnić.

 

 

O planach budowy przez miasto dwóch nowych bloków na Mieszka I pisaliśmy już na naszych łamach. Inwestycja została już zaplanowana i zapisana w budżecie na rok 2020.

Cel jest prosty: zatrzymać w mieście młodych ludzi, ale także spróbować przyciągnąć kolejnych - m.in. tych, którzy dojeżdżają dziś do pracy do naszego miasta. Jak przyznaje burmistrz, jakiś czas temu urząd przeprowadził nawet badania wśród osób, które dojeżdżają do pracy w pleszewskich zakładach. Pytano wprost: czy byliby skłonni zamieszkać właśnie w Pleszewie.

- Ok. 20 proc. badanych brało taką ewentualność - komentuje włodarz. Jako mankament zgłaszano jednak m.in. wysokie koszty wynajmu mieszkania w Pleszewie na rynku prywatnym - przy jednoczesnym braku odpowiednio dużych pieniędzy na bezpośredni zakup.

I tu właśnie - jak zaznacza Arkadiusz Ptak - rodzi się rola władz miasta.

- Chcemy uruchomić budownictwo mieszkaniowe skierowane do osób, które pracują, ale których z różnych względów np. nie stać na komercyjny wynajem albo nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej - komentuje włodarz.

Zaraz jednak podkreśla: Nie chodzi o mieszkania komunalne czy socjalne, ale dzierżawione od PTBS przez określony czas - z opcją wykupu i dojścia do własności. Jak dodaje, to szansa zwłaszcza dla młodych osób, które dziś np. mieszkają z rodzicami lub wynajmują lokal.

No dobrze, jakie są więc plany co do budowy mieszkań przez miasto? Nowe bloki mają powstać na terenie osiedla Mieszka I. - To teren już doskonale uzbrojony w wodę, kanalizację. Ciepło możemy kupić od spółdzielni albo założyć indywidualne kotłownie gazowe. Rejon jest na pewno atrakcyjny - blisko jest przedszkole, szkoła, przychodnia itd. - wylicza włodarz.

W sumie chodzi o 96 lokali w dwóch blokach sześciokondygnacyjnych. Mają mieć windę i być przystosowane do osób niepełnosprawnych. - Wielkość mieszkań to mniej więcej od 37 do 60 m². Do każdego mieszkania przypisane będzie jedno miejsce parkingowe - wylicza Arkadiusz Ptak.

Według wstępnych wyliczeń inwestycja kosztować może ok. 16-17 mln zł. - Nasza spółka (PTBS, dop. red.) wzięłaby na to kredyt z BGK - musi być również więc wkład własny oraz partycypacja mieszkańców - zaznacza burmistrz Pleszewa. Jak dodaje, warunkiem byłoby wpłacenie przez zainteresowanych jednorazowej opłaty - która wynosiłaby ok. 500 zł za m², a następnie oczywiście opłacanie czynszu, w którym zwarta byłaby jednocześnie spłata kredytu.

- Wstępnie byłoby to ok. 20 zł za m² - zaznacza włodarz. Po pięciu latach dany lokator mógłby wykupić wspomniane mieszkanie na własność. Osoby spoza naszej gminy - zainteresowane mieszkaniami - musiałyby ponadto co roku przedstawiać dowód, że po nabyciu lokalu - opłacają PIT właśnie w Pleszewie. Wybudowane mieszkania oddawane mają być w stanie deweloperskim.

Co ważne - potencjalni zainteresowani już mogą wysyłać wstępne formularze, które dostępne są na stronie: mieszkanie.pleszew.pl. - To nie jest jeszcze równoważne ze złożeniem wniosku, na podstawie tych formularzy będziemy tworzyć m.in. regulamin, zasady przyznawania i generalnie zbierać bazę osób zainteresowanych - podkreśla na koniec włodarz.

TUTAJ MOŻESZ WYPEŁNIĆ FORMULARZ UDOSTĘPNIONY PRZEZ MIASTO

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%