› Aktualności
11:01 / 15.08.2019

Pleszew. W szpitalu rusza wielki program bezpłatnych badań!

Pleszew. W szpitalu rusza wielki program bezpłatnych badań!

Pleszew. Pleszewskie Centrum Medyczne startuje z wieloletnim cyklem bezpłatnych badań profilaktycznych. Przeprowadzane będą pod kątem wykrywania raka jelita grubego, raka piersi, ponadto osoby chorujące na cukrzycę mogą bezpłatnie zbadać swój wzrok - pod kątem retinopatii cukrzycowej.

 

Szpital w Pleszewie przystąpił właśnie do realizacji dwóch nowych programów związanych z organizacją bezpłatnych badań profilaktycznych. Pierwszy dotyczy przesiewowych badań pod kątem wykrywania raka jelita grubego (badania kolonoskopowe), drugi z kolei dotyczy profilaktyki retinopatii cukrzycowej - która może prowadzić do utraty wzroku u diabetyków. Warto podkreślić, że cały czas kontynuowany jest ponadto program profilaktyki raka piersi.

- Życie pędzi do przodu, ciągle jesteśmy zajęci, i nie każdy myśli o zdrowiu. Tymczasem jak go nie ma - wszystko inne staje się nieistotne - komentuje Maciej Wasielewski, starosta pleszewski. Dlatego, jak dodaje, władze starostwa razem z władzami pleszewskiego szpitala zorganizowały cykl bezpłatnych programów profilaktycznych dla mieszkańców naszego - ale nie tylko - powiatu.

- Profilaktyka to przyszłość medycyny - podkreśla stanowczo Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego. - Mamy nadzieję, że te badania, które są badaniami przesiewowymi, pozwolą uniknąć zachorowań w przyszłości. Kluczem do sukcesu jest przełamanie się - chodzi o to, żebyśmy mieli świadomość, że to może spotkać każdego z nas - zaznacza.

- Medycyna idzie zdecydowanie do przodu. W latach 80. zastanawialiśmy się jak operować raka. Teraz zastawiamy się - jak z nim walczyć bez ingerencji. Profilaktyka pozwala wykryć wcześnie zmiany. Jest tym samym metodą, która pozwala znaleźć takie przypadki, że operacja nie jest nawet konieczna - komentuje Paweł Przybył, ordynator oddziału chirurgicznego z PCM.

- Stwierdzenie, że profilaktyka jest najlepsza - jest oczywiście truizmem - mówi ponadto Ryszard Bosacki, dyrektor ds. medycznych PCM. Jak jednak podkreśla, mimo tego wciąż wiele osób o niej zapomina. Zachęca więc - by przełamać swoje obawy i skorzystać z okazji, jaka pojawiła się właśnie w Pleszewskim Centrum Medycznym. - Dzięki tym badaniom możemy wykrywać choroby już w jak najwcześniejszym stadium - zaznacza.

 

RAK JELITA GRUBEGO ROZWIJA SIĘ WOLNO. MOŻESZ GO ZATRZYMAĆ!

Bezpłatne badania kolonoskopowe, które możesz zrobić w Pleszewskim Centrum Medycznym pozwalają na szybkie wykrycie raka jelita grubego - choroby, która niestety jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów w Wielkopolsce, Polsce, ale i na świecie. Kolonoskopia to „obejrzenie” od środka całego jelita grubego. 

- Badania profilaktyczne skutkują zmniejszeniem umieralności - co jest ewidentnie udowodnione. Co ważne - badanie endoskopowe ma nie tylko wartość przesiewową, diagnostyczną, ale również terapeutyczną - w przypadku wykrycia zmian przedrakowych jest możliwość ich całkowitego usunięcia - opisuje  Zbigniew Olejak, ordynator oddziału onkologicznego PCM.

KTO MOŻE ZGLOSIĆ SIĘ NA BADANIE?

- Wszystkie osoby w wieku od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego

- Osoby w wieku od 40 do 65 lat - bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

- Osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej

UWAGA! DO BADAŃ NIE KWALIFIKOWANE SA OSOBY, KTÓRE MIAŁY KOLONOSKOPIĘ W CIĄGU OSTATNICH 10 LAT

GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ I JAK SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH BADAŃ?

Skierowanie na badanie można uzyskać poprzez ankietę, która dostępna jest zarówno w siedzibie PCM jak i u lekarzy rodzinnych lub lekarzy POZ (dostępna jest również na stronie internetowej PCM). Po jej wypełnieniu powinna być podpisana przez lekarza kierującego. Ankiety należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres PCM: (ul. Poznańska 125a, Biuro Programu, Administracja, przyziemie budynku A, tel. 62 74 20 714). Biuro czynne w poniedziałki w godz. 7.30 - 11.30 oraz czwartki w godz. 10.00 do 14.00).

 

ZBADAJ PIERSI I NIE DAJ SIĘ RAKOWI

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. - Badania przesiewowe robimy w naszym szpitalu od lat, jednak czujemy pewien niedosyt - jeśli chodzi o pacjentki, które mogłyby z nich skorzystać - a tego nie robią. Chcemy to zmienić. Bo dzięki takim badaniom można ewentualnie wdrożyć o wiele szybciej leczenie. Pamiętajmy, że ważna jest skuteczność badania - tu nie chodzi o to, aby je „odhaczyć” - chodzi o to by wiarygodność diagnostyczna była wysoka. A my mamy bardzo dobry cyfrowy aparat, dobrych specjalistów - komentuje Błażej Górczyński, prezes PCM .

Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rekomendowane jest wykonywanie mammografii co 2 lata u kobiet w wieku 50-69 lat z grupy niskiego ryzyka, co rok u kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEGO PROGRAMU W PLESZEWIE?

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Powodem ponownego badania mogą być czynniki ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki ) oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2. Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Kobieta może się zgłosić na nie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Na badanie należy przynieść poprzednio wykonane zdjęcia mammograficzne w celu porównania.

GDZIE SIĘ ZAREJESTROWAĆ?

Rejestracja odbywa się w pleszewskim szpitalu osobiście lub telefonicznie - 62 742 08 40 od poniedziałku do piątki w godz. 8.00 - 15.00. Panie proszone są o zabranie dowodu osobistego i ewentualnych wyników poprzednich badań

 

ZBADAJ WZROK I NIE DAJ SIĘ RETINOPATII CUKRZYCOWEJ!

W ramach nawiązanej współpracy pomiędzy Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” a Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie Sp. z o.o. od 1 października 2019 do 31 grudnia 2020 r. pacjenci chorujący na cukrzycę będą mieli możliwość skorzystania z darmowego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową. Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną utraty widzenia u osób w wieku produkcyjnym. Choroba długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty. Jednak odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym; w ponad 90 PROC. przypadków możliwe jest zachowanie widzenia. Program obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania zdjęć dna oka i diagnozowania nieprawidłowości przy użyciu nowoczesnego aparatu – fundus kamery. W ramach programu planowane jest wykonanie około 80 badań miesięcznie. Osoby, które nie są pacjentami Poradni diabetologicznej PCM mogą skorzystać z programu pod warunkiem przedstawienia skierowania do poradni.

- Badanie pod kątem retinopatii cukrzycowej będziemy mogli wykonywać po raz pierwszy w naszym szpitalu. Jest ono skierowane dla pacjentów chorych na cukrzycę. W planie jest wykonywanie co najmniej 4-5 badań dziennie - ich czas to od 15 do 20 minut. Pacjent nie musi być specjalnie przygotowany - badanie przeprowadza wyszkolona kadra, połączone jest oczywiście także z edukacją pacjenta. Badanie powinny przeprowadzić wszystkie osoby ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2, osoby z cukrzycą typu 1 powinny mieć takie badanie w ciągu pierwszych 5 lat trwania choroby, poza tym kobiety w ciąży chorujące na cukrzycę, czy kobiety z cukrzycą, które planują ciążę. Badanie nie jest inwazyjne, wszystko odbywa się na specjalistycznym sprzęcie. Program potrwa 15 miesięcy. Osoby, które nie są z poradni mogą dostać skierowanie od lekarza rodzinnego - komentuje Barbara Śliwińska-Knast, Lekarz, specjalista w dziedzinie diabetologii.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%