› Aktualności
09:14 / 26.08.2019

Tursko. Gminne świętowanie z tłumami gości

Tursko. Gminne świętowanie z tłumami gości

Tursko. Tłumy na dożynkach. Udane święto plonów!Tegoroczne dożynki gminy Gołuchów odbyły się w Tursku, a gospodarzami imprezy byli mieszkańcy Bielaw, Bogusławia-Bogusławic, Pleszówki i Turska. Świętowanie rozpoczęto mszą świętą w miejscowym sanktuarium maryjnym. Nabożeństwu przewodniczył ks. kustosz - Paweł Kubiak.

Następnie barwny korowód przy dźwiękach muzyki w wykonaniu kapeli przemaszerował na szkolne boisko. Tam część obrzędową zaprezentował Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” z Głogowej. Nie mogło jednak zabraknąć również Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „TURSKO”, który po raz kolejny zachwycił publiczność.

Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Ławińska i Grzegorz Marecki, a asystentami Barbara Jamroszczyk i Jakub Słowiński. Razem z wójtem Markiem Zdunkiem i przewodniczącym rady Tomaszem Pawlakiem rozdzielili dożynkowe chleby wśród licznie przybyłych gości. Okazałe bochny chleba na tegoroczne dożynki gminne przygotowane zostały w piekarni Mar-Piek w Gołuchowie.

Z kolei wieniec dożynkowy - jeden z najważniejszych symboli święta plonów - przygotowany został przez Józefę Jarmuż oraz Grażynę Lewandowską z Gołuchowa. Wieniec będzie również reprezentował gminę Gołuchów podczas corocznego konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, odbywającego się podczas Dożynek Powiatu Pleszewskiego w Dobrzycy.

W trakcie imprezy na scenie pokaz taneczny zaprezentowały dzieci i młodzież ze studia Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej. Był również występ Kapeli Podwórkowej "Z kopyta", a później zabawa taneczna przy zespole "Orion".

W trakcie dożynek goście mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez Gminne Centrum Kultury "Zamek". Na starych fotografiach przypomniano żniwa i dożynki sprzed kilkudziesięciu lat.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 99