› Aktualności
11:09 / 13.07.2019

- W kontenerze były larwy! - alarmuje czytelniczka

- W kontenerze były larwy! - alarmuje czytelniczka

Pleszew. - Gdy wyrzucałam ostatnio śmieci, w kontenerze na odpady bio było pełno larw i pasożytów! Obrzydlistwo! - alarmuje jedna z naszych czytelniczek z Pleszewa. I pyta: Czy miasto dezynfekuje kontenery? Czy nie grozi nam jakaś epidemia?

 

- Zgniłe resztki jedzenia tak zaczęły fermentować, że wokół namnożyło się robactwo. To było straszne! - opisuje mieszkanka Pleszewa, która doświadczyła niedawno niemiłej przygody podczas wyrzucania śmieci. Jak relacjonuje, odpady w jednym z kontenerów pod jej blokiem tak zaczęły fermentować, że wszędzie wokół pojawiły się muchy i białe larwy.

R E K L A M A25% dziecimocy MSRT1

- Obrzydlistwo! - zaznaczała przerażona. I słusznie zauważyła. - Kontenery trzeba dezynfekować! Inaczej dojdzie do jakiejś epidemii! Zwłaszcza w takie upały!

Naświetliliśmy sprawę prezesowi Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie, które odpowiada za wywóz naszych śmieci. - Znam problem, faktycznie zdarzają się takie przypadki - przyznaje Grzegorz Knappe. Jak jednak dodaje, jest to niestety efekt tego, co do wspomnianych kontenerów wkładają mieszkańcy.

A nie zawsze wrzucają to, co można. - Niestety - niektórzy mieszkańcy wrzucają do wspomnianych kontenerów np. resztki mięsa czy zup. Tymczasem nie powinno się tego robić. Segregowane powinny być jedynie odpady z przygotowywania posiłków - czyli np. obierki czy ogryzki. Przy wyrzuconym mięsie temperatura - zwłaszcza teraz - szybko robi swoje - w kubłach to się po prostu „gotuje”. I stąd larwy - nie ukrywa Knappe.

Prezes PK podkreśla jednak, że - jeśli już dojdzie do takiej sytuacji - dany kontener jest zawsze odpowiednio dezynfekowany. Apeluje jednak na koniec ponownie do wszystkich mieszkańców.

- Nie wyrzucajmy resztek posiłków do kontenera, bo potem mamy takie problemy. Wiem, że wszyscy musimy się jeszcze tego uczyć, bo to w miarę nowa rzecz. Z drugiej jednak strony i tak myślę, że ta zbiórka odpadów kuchennych idzie nam już coraz lepiej.

 

PAMIĘTAJ! Do brązowego pojemnika „bio” wrzucać można jedynie resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po napojach, zwiędłe kwiaty czy rośliny. UWAGA! DO POJEMNIKÓW NIE WOLNO WRZUCAĆ RESZTEK MIĘSA I GENRALNIE ZWIERZĘCEGO TŁUSZCZU

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%