› Aktualności
17:40 / 09.03.2020

Znani pisarze, dziennikarze i aktorzy przyjadą do Pleszewa

Znani pisarze, dziennikarze i aktorzy przyjadą do Pleszewa

fot. Ewelina Lach / www.katarzynabonda.pl

Pleszew. 36 imprez - także z udziałem znanych osób - ze świata literatury czy filmu - zorganizowanych zostanie jeszcze w tym roku przez pleszewską bibliotekę. Wszystko w ramach trzech dużych projektów, na które książnica pozyskała niedawno pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

- Już po raz kolejny nasza biblioteka pozyskała dotację z ministerstwa - cieszy się burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak. Jak dodaje, w sumie chodzi o trzy projekty.

- Udało się pozyskać 70 tys. zł, a wkład własny biblioteki to 25 tys. zł - wylicza włodarz Pleszewa.

Jak precyzuje szefowa biblioteki w Pleszewie, w sumie chodzi o trzy projekty. - Biblioteczna Akademia Rozmaitości, Biblioteczne Podróże w Czasie oraz Kreatywny Bibliotekarz - wylicza Elżbieta Mielcarek. Każdy ze wspomnianych projektów oznacza dla czytelników ciekawe imprezy.

- Biblioteczna Akademia Rozmaitości podzielona zostanie na „podakademie” - w ramach akademii literackiej planujemy m.in. spotkanie z profesorem Tomaszem Mizerkiewiczem, czy pisarką Iloną Wiśniewską. W ramach Akademii Podróżniczej będzie spotkanie z dziennikarzem i podróżnikiem Jakubem Poradą - wylicza dyrektorka pleszewskiej biblioteki.

Spotkań będzie jednak o wiele więcej. 24 kwietnia Pleszew odwiedzi również Katarzyna Bonda - w ramach akademii detektywistycznej, a wcześniej - bo już 29 marca monodram wierszy Zbigniewa Herberta da aktor Wojciech Wysocki. Miłośnicy reportaży ucieszą się ponadto z planowanym jeszcze w tym roku spotkaniem z Cezarym Łazarewiczem.

Drugi projekt - Biblioteczna podróż czasie - zakłada organizację aż 11 spotkań. - Będzie m.in. spotkanie ze Stanisławem Małyszką, który opowie o chałupach miejskich, które podupadły czy lekcja historii w plenerze z Marcinem Czerwińskim - wyjaśnia Elżbieta Mielcarek.

Trzeci projekt zakłada z kolei działania, które pozwolą rozwijać się samym pracownikom biblioteki. Chodzi m.in. o różnego rodzaju szkolenia czy warsztaty, które pozwolą rozwijać się wszystkich pracownikom książnic z naszego powiatu.

- W sumie przez 9 miesięcy zorganizujemy 36 imprez - wylicza szefowa biblioteki.

Wśród nich nie zabraknie znany już wydarzeń - jak np. Konkurs Pięknego Czytania.

Jak dodaje na koniec z dumą Elżbieta Mielcarek, dziś przy bibliotece działa już siedem klubów, w których jest 80 osób.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%