› Aktualności
14:33 / 13.02.2020

ZUS skontrolował pracowników na L4. Efekty były zaskakujące!

ZUS skontrolował pracowników na L4. Efekty były zaskakujące!

Wielkopolska. ZUS kontrolował pracowników. Niektórzy na zwolnieniu lekarskim pracowali, inni byli już zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika. Skutek finansowy kontroli w samej Wielkopolsce to prawie 3,8 mln.

 

Wielkopolski oddział ZUS kontrolował czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień, ale sprawdzał też czy wystawione zaświadczenia lekarskie były zasadne. W tym pierwszym przypadku zweryfikowano 25 tys. osób. Z tego grona ponad 2 tysiące pozbawiono prawa do zasiłku na kwotę blisko 3 mln zł. Skontrolowano też 56 tys. zwolnień lekarskich pod względem ich zasadności

 

 

- W wyniku tych kontroli wydano przeszło 2,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku, na kwotę ponad 823 tys. zł - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

 

O nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego mówimy, gdy chory w jego trakcie pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia. Wtedy musi liczyć się z tym, że straci prawo do świadczenia chorobowego. 

 

Warto pamiętać, że oprócz ZUS, kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień, prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób – dodaje Marlena Nowicka.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%